FOR IMMEDIATE RELEASE
PFEIFFER SPORTS INFORMATION
Thursday, April 16, 2009
THREE FALCONS NAMED TO ALL-CONFERENCE TEAMS

High Point, NC Ė The Pfeiffer Falcon tennis team had three players represented on the Conference Carolinas All-Conference teams this season.† Philip Lawson, a sophomore from Johannesburg, South Africa, was selected for the menís second team, while Johan deWit, a sophomore from Windhoek, Namibia, was named to the menís third team.† Patty Dominguez, a junior from Caracas, Venezuela, was chosen for the womenís first team.

The Falcons finished the regular season 8-11 on both the menís and womenís side. Pfeiffer begins Conference Carolinas tournament play on Friday, April 17.

The Conference Carolinas All-Conference Teams were determined by vote from each Head Coach of participating league institutions.† Nominations were collected and then voted upon by ballot and tallied to determine Player of the Year, Freshman of the Year, Coach of the Year, All-Conference First Team, All-Conference Second Team and All-Conference Second Team.†

MEN'S TENNIS:

Player of the Year:
Nandor Solymosi, Lees-McRae

Freshman of the Year:
Christian Lee-Daigle, Queens

Coach of the Year:
Paule Goode, Lees-McRae

All-Conference First Team:
Nandor Solymosi, Lees-McRae
Thomas Ollivier, Limestone
Philip Pakebusch, Anderson
Stephane Murray, Anderson
Nemanja Brcan, Erskine
Christian Lee-Daigle, Queens

All-Conference Second Team:
Philip Lawson, Pfeiffer
Cesar Grobel, Barton
Shawn Sumner, Lees-McRae
Alexandre Queiros, Mount Olive
Alek Mojski, Lees-McRae
Miguel Lopez Zuniga, Limestone

All-Conference Third Team:

Phillippe Hogan, Limestone
Pierre-Alexander Desilets, Barton
Johan deWit, Pfeiffer
Murilo Pelegrino, Mount Olive
Angelo Ciarrochchi, Erskine

WOMEN'S TENNIS:


Player of the Year:
Gabriela Celi, Lees-McRae

Freshman of the Year:

Gabriela Celi, Lees-McRae

Coach of the Year:†

Paule Goode, Lees-McRae

All-Conference First Team:

Patty Dominguez, Pfeiffer
Tessa Rheault, Erskine
Gabriela Celi, Lees-McRae
Elena Mileva, Queens
Christine Vanard, Lees-McRae
Alyssa Blanchard, Coker

All-Conference Second Team:

Carol Aro, Mount Olive
Rachel Lemar, Coker
Britton Bignon, Erskine
Jimena Munoz Quiroga, Limestone
Camila Kurebayashi, Mount Olive
Jessica Galasso, Barton

All-Conference Third Team:

Jennifer Snaider, Limestone
Mary Claire Rollins, Erskine
Eve Aubry, Limestone
Sophia Medeiros, Mount Olive
Ashley Mayers, Lees-McRae